HAKKIMIZDA

Türkiye’nin kültür harmanına ‘Bursa Günlüğü’ ile katılmanın heyecanını yaşıyoruz. Bursa’dan ses-leniyoruz: Evliya Çelebi’ye göre ‘Ruhaniyetli şehir’den, Dr. Bernard’ın tanımıyla, ‘En hoş güzelliklerin buluştuğu köşe’den, Clement Huart’ın, ‘Yolculuk zahmetine değer kenti’nden, Dr. Osman Şevki’nin tabiriyle, ‘Dünyanın en dilber ovası’ından sesleniyoruz… İpek yolunun, doğu için bitiş, batı için başlangıç noktasından…

Bursa, sadece ülkemizin değil, büyük bir coğrafyanın da en güzide şehirlerinden biri, adeta bir mana başkentidir. Yetiştirdiği ve bağrından çıkardığı edip ve şairleri ile geçmişle gelecek arasında kurduğu köprünün temellerini daima sağlam tutar. Zengin bir edebi birikime sahiptir.

Üç ayda bir yayınlayacağımız “Bursa Günlüğü” ile niyetimiz; şehrimizin tarihi, kültürel ve doğal değerlerinin farkındalığını artırmak, bilgi birikimini gün yüzüne çıkararak paylaşmak, bu vesileyle Bursa’nın tanıtımına katkı sağlamaktır.

Bir kez okunup raflara kaldırılan kitaplar gibi değil, bir başucu kitabı gibidir Bursa. Hakkında her şey ya-zıldı, söylendi gibi görünse de dikkatlice bakıldığında, sırlarının tamamını aşikâr etmemiş, dinlemesini bilene söyleyecek çok sözü olan bir şehirdir. Bu gerçekten hare-ketle, Bursa Günlüğü’nün ilk sayısının önemli bir bölümü-nü Yeşil Külliye’ye ayırdık.

Yeşil Külliye, Osmanlı’nın ikinci kurucusu olarak anılan Çelebi Sultan Mehmet tarafından, devletin varlığının ispatı olarak yaptırılan, mimari güzelliği, manevi dinginliği ile ziyaretçilerini büyüleyen bir değer olarak hafızalarda yer etmiştir.  Şüphesiz tarihçilerin, edebiyatçıların, seyyahların, Yeşil Külliye hakkında söyledikleri, değerlerimizi layıkıyla anlama çabalarımızın ilham kaynağı oldu. İnanıyorum ki bu ilk sayımıza Yeşil Külliye hakkındaki çalışmalarıyla katkıda bulunan değerli yazarlarımızın yazılarıyla ufkumuz biraz daha genişleyecektir.

Geleceğe not bırakmak adına; ‘Kudüste’ki Osmanlı izleri’nden ‘Medeniyetlerin Buluşma Noktası İznik’e, ‘Bursa’da Tiyatroya Emek Veren Kadınlar’dan ‘Bursa Konulu Minyatürler’e, ‘Dağın Ulu Dervişleri’nden ‘Bursa Havluları’na, ‘Kent İçi ulaşım’ tarihinden ‘Cezayir Ağıdı’na kadar birbirinden değerli yazarların nitelikli yazılarını bir araya getirdiğimiz Bursa Günlüğü’nü keyifle okuyup özenle saklayacağınıza inanıyor, saygılarımı sunuyorum.

Alinur AKTAŞ
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı


Bursa Büyükşehir Belediyesi
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı
Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü © 2018
Bu dergide yer alan yazı ve görsellerin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilerek alıntı yapılabilir. Yazıların hukuki sorumlulugu yazarlarına aittir.